Terapia obrzęków
Centrum Terapii Obrzęków zostało stworzone przede wszystkim z myślą o pacjentach dotkniętych obrzękami.
Kompleksowa terapia przeciwobrzękowa, której celem jest redukcja obrzęku, zmniejszenie zwłóknienia tkanek, zwiększenie zakresów ruchomości i poprawa jakości życia obejmuje:
Diagnozę obrzęku – konsultacja lekarza specjalisty, który wraz z fizjoterapeutą kieruje pacjenta na konkretne zabiegi oferowane przez CTO. Są nimi:
I. Manualny drenaż limfatyczny
To zabieg, którego celem jest mechaniczne opróżnienie drobnych, powierzchownie położonych naczyń limfatycznych oraz pobudzenie do skurczu naczyń chłonnych położonych głębiej.
Regularnie wykonywany drenaż pobudza przemianę materii, wspiera rozwój nowych naczyń obocznych i przyśpiesza regenerację zwłókniałych tkanek.
II. Wielowarstwowe bandażowanie kompresyjne
Ucisk zewnętrzny jest kluczowym elementem terapii obrzęku. Stosowany jest w postaci wielowarstwowego bandażowania, po zakończonym drenażu limfatycznym.
Bandaże aplikuje się odpowiednią techniką, kontrolując ich naciąg, tak aby wywołać odpowiednie ciśnienie. Czas trwania kompresji uzależniony jest od rodzaju i konsystencji obrzęku.
III. Ćwiczenia fizyczne i oddechowe
Czynnikiem dopełniającym sukces terapii jest indywidualny program ćwiczeń, dobrany do możliwości pacjenta, który wspomoże naturalny drenaż chłonny, wpłynie pozytywnie na samopoczucie i zminimalizuje dyskomfort psychiczny związany z obecnością obrzęku.
IV. Pielęgnacja skóry
W zakresie działań przeciwobrzękowych jest także utrzymanie prawidłowej higieny i pielęgnacja skóry, odpowiednimi kosmetykami nawilżającymi.
Fizjoterapię uzupełniającą:
1. Przerywana kompresja pneumatyczna BOA – Uzupełniającym elementem terapii jest masaż pneumatyczny. Wykonywany jest za pomocą specjalnego urządzenia z odpowiednimi mankietem, cyklicznie wypełniającym się powietrzem, dopasowującym do wielkości obrzęku i powodujący odpowiednie ciśnienie.
2. Kinesiologytaping – Polega na oklejaniu ciała plastrami, które działają na powierzchowny układ powięziowy, usprawniając przepływ chłonki.
3. Terapia manualna
4. Fizykoterapia
5. Dobór odzieży uciskowej
6. Edukację pacjenta i jego rodziny
TERAPIA SKŁADA SIĘ Z DWÓCH FAZ:
I faza (intensywna) – faza maksymalnej redukcji obrzęku, do której zaliczamy manualny drenaż limfatyczny, kompresjoterapię i ćwiczenia fizyczne; czas trwania uzależniony jest od rodzaju i stopnia zaawansowania obrzęku,
II faza (utrwalająca) – celem jest samodzielne utrzymanie efektów uzyskanych w I fazie, poprzez autodrenaż, noszenie odzieży uciskowej (podkolanówka, pończocha, rękaw) i ćwiczenia fizyczne.
Wskazania do terapii przeciwobrzękowej:
- Obrzęki limfatyczne pierwotne i wtórne
- Obrzęki tłuszczowe
- Obrzęki żylno-limfatyczne
- Obrzęki w przebiegu ciąży
- Niewydolność żylna
- Zespół pozakrzepowy
- Po zabiegach chirurgicznych
- Po długotrwałym unieruchomieniu
Przeciwwskazania do terapii przeciwobrzękowej:
- Ostre stany zapalne
- Zakrzepica żył
- Niewyrównana niewydolność serca
- Niewydolność nerek
!!! Obrzęk limfatyczny długo nieleczony prowadzi do wielu powikłań m.in.:
- obniżenia jakości życia,
- infekcji bakteryjnych i grzybiczych skóry,
- zapalenia naczyń limfatycznych,
- owrzodzeń
- deformacji kończyn,
- problemów z poruszaniem się,
- nowotworów.
Oferta CTO (Centrum Terapii Obrzęków) skierowana jest również do pacjentów mających problem z samodzielną lokomocją do naszych gabinetów,
dlatego oferujemy profesjonalną opiekę w domu pacjenta.